• امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

  • ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۹
مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه حرکت انسان باید به سوی کمال باشد، اظهار کرد: انسان برای این خلق شده که با تلاش و تقوا پیشگی، به کمال الهی دست پیدا کند و برای رسیدن به این معنا باید هدف از زندگی را تشخیص دهیم. وی عنوان کرد: لازمه […]

آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه حرکت انسان باید به سوی کمال باشد، اظهار کرد: انسان برای این خلق شده که با تلاش و تقوا پیشگی، به کمال الهی دست پیدا کند و برای رسیدن به این معنا باید هدف از زندگی را تشخیص دهیم.

وی عنوان کرد: لازمه این کار این است که برنامه هایی و فعالیت هایی انجام دهیم که هر آن به خدا نزدیک شویم و اگر طوری حرکت کنیم که از مسیر کمال جدا و دچار عقبگرد شویم، در سراشیبی سقوط قرار خواهیم گرفت در حالی که انسان می توان به درجاتی برسد که از ملائکه پیش‌تر برود.

آیت الله ناصری ادامه داد: یکی از راه های رسیدن به کمال الهی، دوری از گناه و معصیت است و خداوند متعال برای این امر، کتاب آسمانی قرآن را به عنوان راهنما برای انسانها نازل کرده است.

خطیب جمعه یزد بیان کرد: قرآن انسان را به بهترین و پایدارترین مسیر انسانیت هدایت می کند و خدا در قرآن می فرماید که قرآن دو ویژگی شفا و رحمت دارد یعنی جسم و جان و روح انسانها را پاکسازی و هم نوسازی می کند.

وی یادآور شد: اگر مومنان صبر و تقوا پیشه کنند و قرآن را نقشه راه خود قرار دهند، هم بر شیطان و هم بر نفس اماره مسلط خواهند شد.

آیت الله ناصری با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان امسال شاهد توجه بیشتر و جدی‌تر جوانان و نوجوانان به قرآن بودیم، افزود: این امر شایسته تقدیر است و مسئولان فرهنگی و قرآنی استان تلاش کنند این روند را در طول سال ادامه دهند.

وی اظهار کرد: خانواده ها نیز باید تلاش کنند در این مسیر حرکت کنند و بستر آشنایی هرچه بیشتر فرزندان خود با قرآن کریم را فراهم کنند زیرا قرآن هم پاک کننده و هم رشد دهنده است.

خطیب جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حکایتی از دوران امام صادق(ع) و شخصی به نام «داود رقی» بیان کرد: امام صادق(ع) فرمودند که هرکس می خواهد به اصحاب امام زمان بعد از ظهورش توجه کند، به داود رقی نگاه کنید، داود رقی برای من به منزله مقداد برای رسول خدا(ص) است و همانقدر برای من کارگشاست.

وی به بیان مهمترین ویژگی های مقداد از زبان امام صادق(ع) پرداخت و افزود: بصیرت، ولایتمداری و استقامت در راه حق از ویژگی های مقداد بود که این ویژگی ها در داود رقی نیز وجود داشت.

آیت الله ناصری ادامه داد: امروز در این دوران نیز به افراد بصیر، دوراندیش، عاقبت اندیش، آگاه و آَشنا با نور خدا نیاز داریم زیرا دشمن از هر طرف موانع بسیاری بر سر راه ما گذاشته و هر حرکتی که بداند ما را از مسیر حق دور می کند، انجام می دهد.

وی گفت: دشمن با دروغ هایی که در فضای مجازی منتشر می کند، به دنبال این است که مردم را از اسلام و انقلاب دور کند و آنها را در مسیر گناه قرار دهد و در چنین فضایی نیاز به بصیرت است زیرا ا گر کسی آگاه باشد، تفاوت بین حق و باطل را تشخیص می دهد و فریب دروغ های دشمن را نمی خورد.

آیت الله ناصری ادامه داد: انسان بصیر هر چیزی را با دلیل و برهان قبول می کند نه اینکه هر رسانه ای هر خبری منتشر کرد یا هر تحلیلی ارائه داد، آن را بپذیرد و راه خود را بر اساس گفته این رسانه ها ترسیم کند.

وی تصریح کرد: مقداد در زمان رسول خدا(ص) و داود رقی در زمان امام صادق(ع) در ولایتمداری صبور بودند و در راه حق استقامت داشتند و امروز هم اگر ما بخواهیم یار امام زمان باشیم، باید این خصلت ها را در خود ایجاد کنیم تا از یاران امام زمان باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسئله حجاب اظهار کرد: حجاب تکلیف الهی و شرعی است و کشف حجاب مقدمه و دریچه ای است که دشمن از آن وارد شود تا فساد را در جامعه ما ایجاد کند.

وی تاکید کرد: این دریچه راه ورود شیطان است و از مسیر بی حجابی و نگاه هوس آلود، فساد و بی دینی در جامعه گسترش می یابد و در نهایت جامعه ای بی تقوا و بی پروا و بی خدا خواهیم داشت.

آیت الله ناصری ادامه داد: غربی ها خود مروج بی حجابی و عریانی در کشورهای خود هستند و در این مسیر نیز دچار مشکلات جدی شده اند اما می خواهند ما را نیز آلوده کنند و اکنون از برداشتن چادر و روسری و شال آغاز کرده اند.

وی تصریح کرد: مردم به ویژه زنان و دختران ما بدانند و آگاه باشند که این حرکت یک دسیسه جهانی است زیرا وقتی حجاب از بین رفت و فساد جامعه را فرا گرفت، دیگر کسی به فکر دین و خدا و جهاد و نماز نیست و این دقیقا همان جامعه ای است که غرب از ما می خواهد.

امام جمعه یزد بیان کرد: علاوه بر اینکه مردم و خانواده ها وظیفه دارند حکم شرعی رعایت حجاب را در جامعه اجرا کنند، دولتها نیز وظیفه دارند که اجازه ندهند این توطئه دشمن محقق شود و شاهد بی دینی و بی توجهی در جامعه باشیم.

آیت الله ناصری تاکید کرد: دولتها باید در جامعه اسلامی روی مقوله بی حجابی کار کنند و اراده و توطئه دشمن را خنثی کنند و روحانیت نیز باید در این زمینه به میدان بیایند و کار کنند.

وی تصریح کرد: معلمان، والدین، روحانیون و همه ارگان ها و سازمان های فرهنگی وظیفه دارند نسبت به مقوله بی حجابی و تبعات آن برای جامعه آگاه سازی کنند و اجازه ندهند جامعه به سمت فساد حرکت کند.

خطیب جمعه یزد با تقدیر از نیروی انتظامی برای انجام وظایف خود در این زمینه عنوان کرد: از اقدامات نیروی انتظامی در زمینه مقابله با کشف حجاب در جامعه تشکر می کنم و در خواست دارم بقیه دستگاه ها اعم از دانشگاه و مدارس و آموزش و پرورش نیز باید پای کار بیایند و به وظایف شرعی و قانونی خود در این زمینه عمل کنند.

آیت الله ناصری تاکید کرد: مردم نیز باید با چهره گشاده، روی خوش و کلمات مناسب امر به معروف و نهی از منکر کنند و اطمینان داشته باشند که امر به معروف و نهی از منکر مردم اثرگذار خواهد بود.

وی افزود: اغلب دختران جوان ما در این زمینه پذیرش دارند و اندک افرادی که در این زمینه برخوردهای بد دارند، اغلب مزدوران دشمنان هستند و باید اهداف دشمن را پیاده کنند بنابراین طبیعی است که رفتارهای ناهنجار در برابر امر به معروف و نهی از منکر نشان دهند.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روز شهدای ورزشکار اظهار کرد: در ایران اسلامی، ورزشکاران ما اغلب افرادی متدین هستند و ۵ هزار شهید ورزشکار در دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم، نشان از این تدین و بیداری شهدای ورزشکار در همه دوران ها و همه میادین دارد.

آیت الله ناصری در مورد دوم اردیبهشت، سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: در تشکیل سپاه و بسیج و کسانی که می خواستند ارتش را منحل کنند، امام اقدامی الهی انجام داد و امروز به واسطه این دیدگاه الهی، ارتشی قوی و منظم و سپاهی دلاور و شجاع داریم و در همه لحظات گوش به فرمان رهبری، اسلام و انقلاب و ایران را سرافراز کردند و به همه نشان دادند که ایران قوی و قدرتمند است زیرا خدا پشتوانه کشور ماست.

وی با اشاره به حادثه طبس به عنوان اولین حرکتی که آمریکا بعد از پیروزی انقلاب در کشور رقم زد، افزود: آمریکا باید از این شکست و فضاحت درس گرفته باشد اما هرگز از این حادثه عبرت نگرفت و هر چند وقت یکبار با اقدامی ننگین، آبروی نداشته خود را از بین برد.

لینک کوتاه : https://adineyazd.ir/?p=10160

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.