• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲۰ اسفند ۱۴۰۰

  • ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بر لزوم حفظ شأن نشان دارالعباده برای یزد تاکید کرد و گفت: این مهم به شکل ویژه باید در مقوله گردشگری و سفرهای نوروزی مدنظر باشد.

آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه همه ما در محضر خدا هستیم و باید تلاش کنیم که از خدا دور نشویم، اظهار داشت: عده ای در محضر خدا هستند اما دل و روحشان از خدا دور است و عده ای در محضر خدا در حال شهود هستند یعنی ذکر و یاد خدا همواره بر زبان آنهاست و عقل و فکر و قلب و عمل آنها با خداست بر این اساس از گناه و معصیت شرم می کند.

وی با اشاره به سخن حضرت علی(ع) در مناجات شعبانیه که می فرماید: خدایا قلبی به من بده که شوق قلبم مرا به تو نزدیک کند، افزود: نباید اینطور باشد که به گفته معصوم، خیر خدا بر ما نازل شود اما در مقابل شر ما به سوی او بالا برود.

لزوم بهره گیری از برکات ماه شعبان

ناصری به بیان بخش‌هایی از مناجات شعبانیه پرداخت و عنوان کرد: در ماه شعبان هستیم و در این ماه مبارک باید برای رمضان آماده شویم، زیرا در ماه رمضان انسان باید به ضیافت خدا برود و این ضیافت را درک کردن و به لقا خدا رسیدن، مقدماتی نیاز دارد.

خطیب جمعه یزد یادآور شد: باید در قبال خداوند متعال آراستگی باطنی و ظاهری داشته باشیم و مهمتر از آن باید دل را از گناهان و غفلت ها دور کنیم و مسیر را به سمت خدا قرار دهیم.

وی افزود: در دوران مختلف سال گناه و غفلت بسیار داریم اما باید در ماه رجب و شعبان استغفار کنیم و روحیه توحیدی را در خود تقویت کنیم تا در ماه رمضان به ضیافت خداومند متعال برسیم.

ناصری ادامه داد: روزه گرفتن در ماه‌های رجب و شعبان در گذشته بسیار باب بود و همراه با روزه استغفار و پاک کردن قلوب از حسد، کینه و عناد باید اتفاق بیفتد تا ظرف وجودی ما برای پذیرش نعمات ماه رمضان آماده شود.

امام جمعه یزد عنوان کرد: همیشه خدا را حاضر بدانیم و اگر خدا را حاضر بدانیم، در محضر او گناه نمی کنیم و امیدواریم در زمره بندگانی باشیم که نسبت به اوامر خدا کوتاهی نداشته باشیم و امیدواریم که با عنایت خداوند متعال برای حضور در محضر خدا و ضیافت ماه رمضان آماده و پذیرفته شویم.

نظام حاکم بر جهان براساس تبعیض نژادی پایه ریزی شده است

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: نظام سلطه ای که امروز بر جهان حاکم است، نظامی است که بر اساس تبعیض نژادی بنیان گذاشته شده و آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها خود را نژاد برتر می دانند و همواره تلاش کردند که خودشان نژاد برتر باشند و بقیه کشورها به ویژه کشورهای اسلامی هرگز مجالی برای پیشرفت نداشته باشند و در سیاست و اقتصاد و فرهنگ طوری برنامه ریزی می کنند که دیگر کشورها زمینه ای برای رشد و پیشرفت نداشته باشند.

وی افزود: آنها می دانند که اگر فهم و دانش و اطلاعات سایر کشورها به ویژه کشورهای اسلامی بالا برود، دیگر زیر بار سلطه نخواهند رفت.

ناصری عنوان کرد: آن زمان که می توانستند مستقیم به کشورها وارد می شدند و غارت می کردند و به اسم آبادانی و پیشرفت کشورها، آنها را با شیوه ها و ظاهر بزک کرده به یغما می بردند.

امام جمعه یزد بیان کرد: آمریکایی ها همواره در حال تظاهر هستند و گرچه به ظاهر یک سیاه پوست را به عنوان رئیس جمهور انتخاب می کنند اما پلیس آمریکا با سیاه پوست ها به بدترین شکل ممکن رفتار می کند زیرا سیاه پوست ها هیچ جایگاهی در آمریکا ندارند و به اندک بهانه ای مورد ستم و ظلم قرار می گیرند.

چرا در مقابل جنگ چند ساله یمن سکوت کرده اید؟

وی اظهار داشت: اینها از دموکراسی نیز سخن می گویند در حالی که دموکراسی آنها ویژه خودشان است و نمونه آن جنگ اوکراین است که رسانه‌های وابسته به آنها اشک تمساح می ریزند که چون اوکراینی ها اروپایی هستند، نباید در این شرایط باشند اما صدها مرتبه بدتر از این اتفاقات در یمن رخ داد اما صدایی از هیچ کدام از مدعیان حقوق بشر در نیامد.

ناصری ادامه داد: بعد از گذشت چند سال از جنگ یمن، شورای امنیت چند بار در حمایت از این مردم مظلوم جلسه برگزار کرد؟ نه تنها در مقابل ستمی که به این مردم مسلمان می شود سکوت کردند حتی بارها از عاملان قتل عام مردم مقاوم یمن حمایت کردند.

امام جمعه یزد گفت: اینها کشورهای خاورمیانه را به حساب نمی آورند و فقط به دنبال منابع و ذخائر آنها هستند و می خواهند مردم این کشورها مدام در جنگ و فقر باشند.

وی یادآور شد: نمونه بارز آن، کشور ما در دوران قبل از انقلاب بود که آمریکا و غربی ها آن را غارت کردند و همواره این کشور را عقب نگه داشتند اما امروز می بینیم که با قطع شدن دست آنها از منابع کشور، حتی دور افتاده‌ترین و صعب العبورترین روستاها آب و برق و گاز دارند.

استکبار هرگز به دنبال کمک به ملت ها نبوده است

ناصری تصریح کرد: آمریکا و اروپا هرگز به ملت ها نگاه کمک و مساعدت نداشته و همواره به دنبال کسب منفعت و غارت ذخائر مادی و معنوی کشورها بوده تا جایی که در جنگ جهانی دوم، گندم و آرد و نان ایران را نیز به یغما بردند و ایران دچار قحطعی شد.

امام جمعه یزد اظهار داشت: اینها هرگز اجازه نخواهند داد که ما از نظر فکری رشد کنیم و سیستم آموزشی را به سمتی پیش برده اند که دانش آموزان ما خلاقیت و نوآوری و کارآفرینی نداشته باشند، اما به برکت انقلاب، این سیستم در حال تغییر است و امروز شاهد رشد شرکت های دانش بنیان هستیم.

کار آمریکا و انگلیس دزدی از دیگر کشورهاست

وی تصریح کرد: کار آمریکا و انگلیس دزدی از دیگر کشورهاست، اینها نفت دیگر کشورها را مانند دزدان سر گردنه می گیرند و وقتی هم که به آنها اعتراض می کنیم عده ای مدام دم از صلح می زنند در حالی که ما با کسی جنگ نداریم بلکه حق خود را می خواهیم.

به رغم همه دشمنی ها ایران پیشرفت های چشمگیری داشته است

ناصری با اشاره به استقامت ایران اسلامی در برابر این همه توطئه و دسیسه عنوان کرد: ایران اسلامی به رغم همه این دشمنی ها، پیشرفت های چشمگیری در حوزه های علمی و دفاعی داشته اما در نهایت این دشمنی ها یک جا ضربه می زند و معیشت مردم را دچار خدشه می کند ولی با همه اینها ایران ایستاده و حامی مستضعفان و بندگان مظلوم خداست و امروز همه دنیا، هم ایران و هم آمریکا و غربی ها را می شناسند.

در ایام عید کمک به نیازمندان را فراموش نکنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ایام نوروز عنوان کرد: در این ایام یکدیگر را فراموش نکنید و از فقرا و نیازمندان به ویژه فامیل و اقوام دستگیری کنید و بدانید که خدا وعده داده که اگر به یکدیگر انفاق کنید، چندین برابر مال انفاق شده به شما باز خواهد گرداند.

خطیب جمعه یزد تصریح کرد: البته مردم ایران به ویژه مردم یزد دلسوز و خیر هستند و این روحیه آنها در ایام کرونا با کمک به بیماران، آسیب دیدگان از کرونا، بیمارستانها و … ثابت شد.

شأن دارالعباده بودن یزد در سفرهای نوروزی حفظ شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دست اندرکاران حوزه فرهنگی و گردشگری استان یزد بیان کرد: فراموش نکنید که یزد نشان درالعباده دارد و بسیاری از مردمی که به این استان سفر می کنند، این شهر را به برکت دارالعباده و مومن بودن مردم، امن می دانند بنابراین نباید خلاف شهرت و نشان یزد عمل شود.

ناصری از هتل داران، مهمانداران، راهنمایان تور و همه دست اندرکاران حوزه گردشگری خواست تا شئون اسلامی را هم خودشان حفظ کنند و هم حفظ آن را به گردشگران تذکر دهند.

وی تصریح کرد: هیچکس مخالف تفریح و گردش نیست اما در کنار آن باید شأن دارالعباده یزد حفظ شود.

ناصری همچنین بر لزوم دایر بودن مساجد در ایام نوروز و تمیز بودن آنها، خوش خلقی کسبه و بازاریان، خودداری از گران فروشی و سوء استفاده از شرایط ایام نوروز تاکید کرد و گفت: باید همگان تلاش کنند تا خاطره خوشی برای مردم و مسافران از سفر به دارالعباده یزد باقی بماند.

امام جمعه یزد تاکید کرد: باید برای خون شهدا ارزش قائل باشیم و آن را با اعمال و رفتار خود هدر ندهیم و امیدواریم همه مسئولان و دست اندرکاران امر، خدمات بیشتر و دقیق‌تری به مردم، نظام و انقلاب داشته باشند.

مطالب مرتبط:

صوت خطبه های نماز جمعه یزد ۲۰ اسفند ۱۴۰۰

سخن نگاشت | شأن دارالعباده بودن یزد در سفرهای نوروزی حفظ شود

سخن نگاشت | چرا در مقابل جنگ چند ساله یمن سکوت کرده اید؟

سخن نگاشت | چرا در مقابل جنگ چند ساله یمن سکوت کرده اید؟

لینک کوتاه : https://adineyazd.ir/?p=2874

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.