• امروز : یکشنبه - ۶ اسفند - ۱۴۰۲

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

  • ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴
مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه یکی از فلسفه های روزه، حصول تقوا است، اظهار داشت: در گذر ماه رمضان و انجام اطاعت الهی که انسان بر اساس دستور خدای متعال گرسنگی و تشنگی را تحمل می کند و اعضا و جوارح خود را برای رضای خدا […]

آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه یکی از فلسفه های روزه، حصول تقوا است، اظهار داشت: در گذر ماه رمضان و انجام اطاعت الهی که انسان بر اساس دستور خدای متعال گرسنگی و تشنگی را تحمل می کند و اعضا و جوارح خود را برای رضای خدا محافظت می کند و از گناه دور نگه می دارد، سبب می شود که فرمانبرداری از خدای متعال در روح انسان تقویت شود و خدا به جای شیطان بر قلب و فکر و عمل ما حاکم شود.

وی با اشاره به سفارش قرآن کریم در سوره حشر که می‌فرماید مومنان تقوا پیشه کنید و بر نفس و زندگی خود نظاره کنید و ببینید چه چیزی برای قیامت آماده کرده اید، افزود: روز قیامت آمدنی است و فراری از این ماجرا نیست و بی شک هر چه که انجام داده ایم، برای ما مجسم خواهد شد و از آن پاداش یا مجازات می بینیم.

امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه در روز قیامت حسابرسی ها بسیار دقیق و پاسخ دادن به اعمال بسیار مشکل است، بیان کرد: ملائکه همواره همراه انسان هستند و اعمال انسان را در هر حالتی ثبت می کنند و بر اساس آیه قرآن کریم، کوچکترین اعمال خیر و شر در نامه اعمال انسان ثبت شده و به او نشان خواهند داد.

توصیه نمازگزاران و روزه‌داران به قرائت دعای ۴۴ صحیفه سجادیه

ناصری با توصیه نمازگزاران به قرائت دعای ۴۴ صحیفه سجادیه عنوان کرد: در این دعا دو چیز بسیار ملموس است یکی اینکه انسان از خدا بخواهد در مسیر تقوا او را موفق بدارد و دیگر اینکه نیت او را خالص کند و جایگاه او را در قیامت نیکو بدارد.

وی با قرائت فرازهایی از این دعا اظهار داشت: از خدا بخواهیم که همچنان که در این دعا آمده، اعمال ما در ماه مبارک رمضان را از ریا و نفاق دور کند و ما را بر برپا داشتن نماز و انجام صله رحم و توجه به خانواده، استوار بدارد.

ناصری با تاکید بر اهمیت خانواده و صله ارحام بیان کرد: باید از فرصت ماه رمضان استفاده کنیم و همدلی را در خانواده ها تقویت کنیم و ارتباط میان خواهران و برادران و اقوام را بهبود ببخشیم و دستگیر افراد کم بضاعت در فامیل و اقوام باشیم.

ماه رمضان نزد خداوند متعال از حرمت و فضیلت بالایی برخوردار است

خطیب جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنی از رسول خدا(ص) اظهار داشت: وقتی ماه رمضان فرا رسیدن، حضرت محمد(ص) سه مرتبه گفتند الحمدالله و فرمودند ببینید که از چه چیزی استقبال می کنید و مبادا که ماه رمضان برای شما مانند سایر ماه ها نباشد زیرا ماه رمضان نزد خدا حرمت و فضیلت بالایی دارد.

وی با بیان اینکه در ماه رمضان مهمان خدا هستیم و باید مراقب باشیم که شرایط مهمانی را رعایت و مقدمات آن را فراهم کنیم، افزود: در این ماه باید دلها خالی از وسوسه، گناه، غرور و تکبر باشد و سعی کنیم در این ایام در همه لحظات عمر خود به خدا توجه داشته باشیم و او را ناظر بر اعمال خود بدانیم.

ناصری تصریح کرد: مبادا از فیوضات این ماه غافل شویم و همانند بزرگانی همچون امام خمینی(ره) که قرآن را در ماه رمضان ۱۰ دوره ختم می کرد یا اینکه شب ها به مناجات و راز و نیاز و التجاء می پرداخت، عمل کنیم.

وی ادامه داد: همه بندگان خدا مهمان خدا هستیم و مراقب باشیم که به بندگان خدا سخت نگیریم و به یکدیگر ترحم کنیم و از توهین و افترا و بی توجهی دوری کنیم.

تولیدات دانش بنیان راه استقلال و خودکفایی کشور

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت تولیدات دانش بنیان بیان کرد: امروز راه استقلال و خودکفایی کشور ما و خنثی سازی تحریم ها، تولیدات دانش بنیان است که این امر مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز بوده و امسال را نیز به همین نام نامگذاری کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه جوانان ما با استعداد هستند اما زمینه شکوفا کردن این استعدادها در کشور کمتر فراهم شده است، افزود: امروز باید ذهن فرزندان خود را از دوران کودکی خلاق بار بیاوریم تا در آینده بتوانند با تولید علم، برای کشور دستاوردهای مهمی به دنبال داشته باشند.

ناصری با تاکید بر اهمیت توجه به کشاورزی ادامه داد: همه امور ما مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به کشاورزی است و نباید به بهانه کمبود آب آن را محدود کنیم بلکه باید با روش های دانش بنیان آبیاری نوین انجام دهیم و دست به تولیداتی بزنیم که نیاز ما را به خارج از کشور قطع کند.

ناصری با اشاره به اینکه کشور ما هر چند وقت یک بار درگیر کمبود خوراک دام، گرانی مرغ و گوشت و لبنیات و … می شود، افزود: همه اینها در شرایطی اتفاق می افتد که امکان تولید خوراک دام در کشور ما وجود دارد و باید در این زمینه با تفکر و تعقل، نوآوری در کشت داشته باشیم و به خودکفایی برسیم.

محدود کردن کشت به بهانه بی آبی عاقلانه نیست

وی تصریح کرد: عده ای به جای اینکه به دنبال روش های دانش بنیان باشند و کشت محصولات کشاورزی به ویژه محصولات استراتژیک را گسترش دهند، بحث محدود کردن کشاورزی را مطرح می کنند که این عاقلانه نیست و ضربه ای به اقتصاد کشور است.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه باید نخبگان خود را تقویت کنیم و به دنبال حفظ آنها باشیم، اظهار داشت: از سوی دیگر باید از دوران کودکی و نوجوانی به دنبال شکوفا کردن استعدادهای کودکان ونوجوانان این مرز و بوم باشیم و از این استعدادها در امور استفاده کنیم.

خطیب جمعه یزد با تاکید بر اینکه روحیه تعهد در انسان های باید تقویت شود، افزود: امروز اگر عده ای به یکدیگر رحم ندارند و با گران فروشی و کم فروشی مردم را تحت فشار قرار می دهند به این دلیل است که تدین و تعهد را به درستی فرا نگرفته اند.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نزدیک شدن ایام وفات حضرت خدیجه(س) بیان کرد: خدیجه (س) زنی مقتدر و یکتاپرست بود و مال و جان خود را در راه اسلام ایثار کرد.

وی با اشاره به اینکه تاریخ در مورد حضرت خدیجه(س) برخی موارد را شفاف مطرح نکرده است، تصریح کرد: به نظر می رسد تاریخ برخی موارد را در مورد آن حضرت نادرست ثبت کرده است.

ناصری همچنین روز فناوری هسته ای همچنین و روز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تبریک گفت و اظهار داشت: حساب ۱۰۰ امام به منظور احداث ساختمان و سرپناه برای افراد بی بضاعت و مستمندان تاسیس شده است که امیدواریم در این زمینه دقت نظر بیشتری صورت گیرد.

وی، یاد و خاطره شهدای طلبه حادثه تروریستی حرم رضوی را نیز گرامی داشت و گفت: دشمنان بدانند که نظام اسلامی و مکتب اهل بیت(ع) با این اقدامات صدمه نمی بیند و مکتب اهل بیت(ع) با همین شهادت‌ها زنده است.

مطالب مرتبط:

صوت خطبه های نماز جمعه یزد ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه یزد ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

سخن نگاشت | تولیدات دانش بنیان

لینک کوتاه : https://adineyazd.ir/?p=3132

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.