• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲۹ مهر ۱۴۰۱

  • ۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۶
مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲۹ مهر ۱۴۰۱

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲۹ مهر ۱۴۰۱ آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های نمازجمعه این هفته با اشاره به پیشه گرفتن تقوا و پرهیز از گناه اظهار کرد: ما در محضر حق و خداوند متعال هستیم و خداوند ناظر بر اعمال و کردار ما است. وی افزود: عاقبت همه ما در گرو […]

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲۹ مهر ۱۴۰۱

آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های نمازجمعه این هفته با اشاره به پیشه گرفتن تقوا و پرهیز از گناه اظهار کرد: ما در محضر حق و خداوند متعال هستیم و خداوند ناظر بر اعمال و کردار ما است.

وی افزود: عاقبت همه ما در گرو اعمال ماست و امید است که خداوند متعال به ما کمک کند تا مسیری را انتخاب کنیم که در بردارنده رضایت خدا و تقوای الهی باشد.

امام جمعه یزد با تاکید بر اهمیت و جایگاه تقوا در زندگی تصریح کرد: در مسئله زندگی دو نوع روند و مسیر وجود دارد که یکی از آنها مسئله سبک زندگی است که از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده اما باید بدانیم در سبک زندگی نیازمند برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به مقصد و هدف خود هستیم و نباید این مهم را فراموش کنیم.

وی افزود: این برنامه ریزی در مواردی با استفاده از علم و آگاهی و اطلاعات کافی صورت می گیرد و در مواردی ممکن است به صورت دستوری و یا تقلیدی باشد.

آیت الله ناصری ادامه داد: آنچه که دنیا بر آن حساس است مسئله سبک زندگی است که انسان ها را به نحوی سوق دهد که مطابق با دستورات و سبک آنها، برنامه ریزی برای سبک زندگی سایر افراد صورت گیرد که در مسیر و منافع دولت ها و گروه های غربی باشد.

امام جمعه یزد هدف زندگی را متفاوت با سبک زندگی دانست و گفت: هدف زندگی از مواردی است که امروزه به تدریج در حال فراموشی است و باید بدانیم هدف زندگی انسان را به مقصد اعلا می رساند و سبک زندگی کردار و اعمال ما در این راستا است و این دو با یکدیگر متفاوت هستند.

وی افزود: اهمیت و تاکید اسلام در ابتدا بر هدف زندگی و سپس بر سبک زندگی است و اگر انسان ابتدا هدف خود را از زندگی بداند، زاد و توشه مورد نیاز را با توجه به سبک زندگی انتخابی برمی گزیند.

آیت الله ناصری یافتن هدف زندگی را مهمترین مسئله در زندگی دانست و تصریح کرد: خداوند تمام دنیا را برای انسان آفریده و برای هدف انسان است، همچنین در قرآن بیان شده که خداوند انسان را عبث و بیهوده نیافریده و باید بشر به « کل الکمال» برسد.

امام جمعه یزد ادامه داد: بشر از خداوند جدا نیست بنابراین نباید مسیر آن از خدا جدا باشد زیرا فطرت انسان خدایی است و در نهایت برگشت همه ما به سوی خداوند است.

وی گفت: زندگی انسان باید محلی برای برداشت توشه در راستای بهبود آخرتمان باشد نه چراگاهی برای شیطان.

آیت الله ناصری در خطبه دوم نماز جمعه حفظ نظام اسلامی را یکی از مسائل مهم در عصر حاضر دانست و تصریح کرد: درآیات قرآن بیان شده که مسیری برای سعادت به جز اسلام وجود ندارد و نظام اسلامی ما بر همان پایه و اساس بنا شده و باید در حفظ نظام اسلامی تمام تلاش خود را به کار گیریم.

وی افزود: ائمه اطهار (ع) در طول تاریخ همواره تلاش کردند تا از نظام اسلامی مراقبت و محافظت کنند و شخصیت اسلام اصیل و واقعی بدون حضور حکومت طاغوت را به همگان نشان دهند و شکل دهند.

امام جمعه یزد ادامه داد: پایه و اساس حرکت اسلام بر مبنای حاکمیت خدا و احکام الهی بوده و خواهد بود و فرماندهی این دین با خداوند است.

آیت الله ناصری ملت ایران را در سرنگونی حکومت طاغوت و برپایی حکومت اسلامی موفق دانست و عنوان کرد: حاکمیت و قوانین این حکومت همواره برای خداوند متعال است و ملت ایران نشان دهنده این حکومت به جهانیان هستند.

وی افزود: عملکرد ضعیف ما در جهاد تبیین و نشان ندادن حقیقت انقلاب اسلامی باعث شده که دشمنان ایران تلاش کنند در ادراکات و تصمیمات ملت ایران رخنه کنند و تفکر نظام زندگی مردم را تغییر دهند.

امام جمعه یزد ادامه داد: باید راه اصلی و درست را پیدا کنیم و نباید تقلیدی رفتار کرد و باید بدانیم ذهن باز و روشنگر هیچگاه فریب تبلیغات و رفتارهای تقلیدی را نمی خورد.

آیت الله ناصری گفت: تبیین جنگ بین اراده ها، جنگ بین افکار ها و جنگ ادراکات در این دوره از تاریخ از اهمیت زیادی برخوردار است و در این زمینه نباید ضعیف عمل کنیم تا حقیقت آشکار شود و تربیت دینی نسل جدید به درستی صورت گیرد.

وی با اشاره به اهمیت تربیت دینی فرزندان گفت: قرآن می‌فرماید خودتان و اهل خودتان را از آتش جهنم نجات دهید و ما نیز بارها به مسئله تربیت دینی فرزندان در مدارس تاکید کردیم، والدین در این زمینه مسئول هستند اگر فرزندان ما دیندار باشند به دنبال هرزگی، دروغ، اعتیاد، تخریب نمی‌روند و به آسیب‌های اجتماعی دچار نمی‌شوند اما اگر دیندار تربیت نشوند از مسیر درست منحرف شده و دشمن آن را با خود همراه می‌کند

 

صوت خطبه های نماز جمعه یزد ۲۹ مهر ۱۴۰۱

صوت | هدف زندگی

سخن نگاشت | بارها به مسئله تربیت دینی دانش آموزان تاکید کردیم

سخن نگاشت | در بیان حقیقت و دستاوردهای انقلاب ضعیف عمل کرده ‌ایم

لینک کوتاه : https://adineyazd.ir/?p=4762

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.