• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲ دی ۱۴۰۱

  • ۰۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲
مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲ دی ۱۴۰۱

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲ دی ۱۴۰۱ آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره به حضور پیکر مطهر شهید گمنام در محل اقامه نمازجمعه، یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و اظهار داشت: امیدواریم خداوند متعال به واسطه این ارواح طیبه و فداکاری های این شهدا […]

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۲ دی ۱۴۰۱

آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره به حضور پیکر مطهر شهید گمنام در محل اقامه نمازجمعه، یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و اظهار داشت: امیدواریم خداوند متعال به واسطه این ارواح طیبه و فداکاری های این شهدا بزرگ که باعث تقویت دین، اسلام، قرآن و کشور شدند، در همه زمینه ها پشتیبان ملت سلحشور ایران باشد و توطئه های دشمنان را خنثی کند.

وی با توصیه نمازگزاران به تقوای الهی افزود: باید توجه داشته باشیم که به اندازه اعمال و کردار خود به خداوند متعال تقرب پیدا می کنیم.

لزوم بصیرت داشتن در مقابل دروغ های دشمن

ناصری با اشاره به موضوعی که در قرآن و دین اسلام مذمت شده است، عنوان کرد: دروغ و کذب مسئله ای است که متاسفانه گریبانگیر جوامع شده و دشمن از این رذیله سوءاستفاده های بسیاری می کند زیرا دروغ باعث دوگانگی و فتنه در جامعه می شود.

خطیب جمعه یزد ادامه داد: دشمنان با دروغ های بزرگ جنگ به راه می اندازند و با اکاذیب ایجاد فتنه می کنند و مومنان در مقابل آنها باید با بصیرت و هوشیاری، راست و دروغ را از یکدیگر تشخیص دهند.

وی بیان کرد: در روایات از امیرالمومنین (ع) آمده که انسان دروغگو با دروغ، ابتدا دشمنی خدا را برای خود می خرد و سپس اعتبار خود را از دست می دهد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد عنوان کرد: در روایات داریم که اگر فسادها، گناه ها، بد اخلاقی ها همه را در یک صندوق قرار دهند، کلید آن دروغ است یعنی با دروغ همه شرها، بدی ها، نا امیدی ها، ارزش‌ها و کارآمدی ها از بین می رود.

وی با اشاره به وقایع بزرگ تاریخی که به دنبال دروغ به وجود آمده است، اظهار داشت: واقعه کربلا یا وقایع کوفه به دنبال دروغ ایجاد شد و در دنیای امروز نیز دروغ، عامل فتنه های بزرگ است.

ناصری با اشاره به اینکه وقایع اخیر نیز معلول دروغ های بزرگ است، افزود: عده ای با دروغگویی سخنانی را در سر افراد فرو می کنند و آنها نیز با ساده لوحی این دروغ ها را می پذیرند و این وقایع را رقم می زنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد، دروغ  منشأ همه بدی ها و کج روی ها دانست و گفت: پیامبر(ص) می فرمایند: کسانی که سخنان را می شوند و بدون اینکه در مورد آن بررسی کنند، آن را نقل میکنند که این ناشی از حماقت افراد است.

وی بیان کرد: این امر بسیار نگران کننده است که عده ای تفکر نمی کنند و نمی توانند بین حق و باطل تشخیص قائل شوند و متاسفانه این نقشه دشمن است که با گرفتن تفکر و تعقل و تدین، به نفع خود سوء استفاده کند.

ناصری تصریح کرد: دشمن اکنون از روحیه ساده اندیشی، سطحی نگری و زودباوری بعضی از مردم سوءاستفاده می کند و فتنه های بزرگ ایجاد می کنم که نمونه های آن را شاهد هستیم.

خطیب جمعه یزد تاکید کرد: در روایات آمده که دروغ حتی به شوخی نیز گناه است زیرا یکی از مسائلی که برای ما مشکلات جدی ایجاد می کند، دروغ به عنوان کلید صندوق همه بدی هاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به امتیاز انقلاب اسلامی ایران نسبت به سایر انقلاب ها عنوان کرد: انقلاب ما یک انقلاب برای تبدیل انسانها و تغییر یک رژیم به یک رژیم دیگر نبود بلکه یک انقلاب تحولی بود.

ناصری ادامه داد: در دنیا حرکت ها و سبک زندگی بر مبنای حرکت مادی شکل می گیرد و هر حکومتی که تشکیل می شود یا هر انقلابی که انجام می شود، مبنای آن بر گسترش ریاست و مباحث مادی است و همه سبک زندگی آنها نیز بر اساس مادیات برنامه ریزی می شود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد بیان کرد: سیره و سبک حرکت ها و انقلاب های دنیا بر اساس اصول مادی است بنابراین به زعم آنها هرکه پول و زور بیشتری دارد، قدرت بیشتری دارد اما انقلاب ما جهت دارد و اصل آن بر مبنای هدف زندگی استوار است و هدف زنگی نیز تعالی و کمال است.

ناصری عنوان کرد: خداوند متعال برای ما یک هدف معین کرده و بر اساس این هدف ما را خلق کرده  است همانگونه که در قرآن می فرماید که انسان را در بهترین حالات خلق کرده است.

وی با بیان اینکه انسان فطرت خدایی دارد و باید در مسیر الهی حرکت کند، افزود: خدا برای رسیدن به کمال الهی برنامه زندگی داده و معنویت و روحیه خدایی را تبلیغ کرده بنابراین مسیر ما نباید با حرکت های مادی دنیا تغییر کند.

امام جمعه یزد تاکید کرد: عده ای در این دنیا فقط به عیش و و نوش و مادیات می پردازند بلکه باید جنبه معنوی و خدایی زندگی را نیز مدنظر قرار دهند.

وی با بیان اینکه تمام ذرات عالم تسبیح گوی خداوند هستند، عنوان کرد: جنبه عشق، انسانیت، همدلی، کمک، مواسات و دوری از انواع گناه ها، همه ابعاد معنوی و انسان است و ما باید همه این جنبه ها را تقویت کنیم.

ناصری بر میانه روی در این زمینه تاکید کرد و گفت: نه باید همچون عده ای ترک دنیا و مادیات را بگوییم و نه باید همچون یهودی ها بنده مال و ثروت و قدرت باشیم زیرا خداوند می فرماید: نصیب خود را از دنیا بردار اما از هر آنچه دادیم احسان کن و برای برداشت آخرت خود اقدام کن.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: دشمنان همه با هم دست به دست هم داده اند تا ایران را تضعیف و تخریب کنند و علت آن این است که اجازه ندهند انسانها مسیر الهی را طی کنند و این همان فصل تمایز حکومت های مادی و انقلاب اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تاکید کرد: آنها نمی خواهند جامعه امام زمانی شکل بگیرد و دشمن در حال گرفتن ابزار پیشرفت و بستن راه های پیشرفت است و در اصل نیز به دنبال گرفتن ایده خدایی است که در این شرایط به دوران پهلوی که فقط به فکر ظاهرسازی بودند، باز خواهیم گشت.

وی با اشاره به اینکه امید، ابزار پیشرفت است، افزود: دشمن در صدد گرفتن روحیه امید در جامعه است و می خواهد با ایجاد روحیه یأس و نا امیدی نسبت به آینده، امید را از بین ببرد و می داند اگر این روحیه را از ما بگیرد، دیگر به آینده خوش بین نخواهیم بود.

ناصری، سردار شهید سلیمانی را مصداق امید به خدا دانست و گفت: سردار سلیمانی خود به خدا توکل داشت و روحیه امید را نیز در جامعه گستراند.

وی تصریح کرد: باید در این شرایط همه وسوسه ها را از خود دور کنیم و پیرو بزرگان خود باشیم و توصیه های آنها را مد نظر قرار دهیم.

لینک کوتاه : https://adineyazd.ir/?p=5264

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.