• امروز : دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

  • ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۹
مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با توصیه به تقوا و پرهیز گناه در محضر خداوند متعال اظهار داشت: هر آنچه از سر ما می‌گذرد، ناشی از اعمال ماست و همه اعمال ما در روز قیامت مجسم می‌شود و همه باید پاسخگوی اعمال […]

مشروح خطبه های نماز جمعه یزد ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با توصیه به تقوا و پرهیز گناه در محضر خداوند متعال اظهار داشت: هر آنچه از سر ما می‌گذرد، ناشی از اعمال ماست و همه اعمال ما در روز قیامت مجسم می‌شود و همه باید پاسخگوی اعمال و رفتار خود باشیم.

وی با اشاره به توصیه‌هایی که در آیات قرآن به همراهی با صادقین شده است، افزود: صادقین کسانی هستند که در اعمال و گفتار آنها دروغ و دوگانگی وجود ندارد و رضایت خدا در تمام شئون زندگی، مدنظر آنها باشد و کمک کار برادران دینی خود باشند.

خطیب جمعه یزد با اشاره به اینکه صادقین در آیات قرآن مصداق دارند، افزود: مؤمنان کسانی هستند که با عهد و پیمان خدا صادقانه رفتار کردند و به گفته امام باقر(ع) این آیه به حضرت حمزه، جعفر و علی ابن ابیطالب اشاره دارد زیرا اینها به وعده خود در راه خدا وفا کردند.

وی همچنین با اشاره به آیه وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ ۚ وَحَسُنَ أُولَٰئِكَ رَفِيقًا بیان کرد: از پیامبر سئوال شد که نبیین، صدیقین، شهدا و صالحین چه کسانی هستند و حضرت فرمودند که مصداق نبیین من هستم، مصداق صدیقین علی(ع)، مصداق شهدا عمویم حمزه و مصداق صالحین دختر زهرا(س) و فرزندانش حسن و حسین(ع) هستند.

وی عنوان کرد: آیات قرآن تاکید دارد که مسیر صحیح را از صدیقین، شهدا و صالحین بگیرید چرا که اینها رفیقان خوبی هستند.

ناصری با بیان اینکه این آیه مسیر و راهنمای خوب را برای ما معرفی می کند، افزود: برای حرکت در مسیر مستقیم، الگوها معرفی شده اند، صدیقین، شهدا و صالحین الگوهای ما هستند نه اینکه امروز می بینیم عده ای استکبار و کفار و مشرکان را تبعیت می کنند و به مسیر نادرست می روند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اردیبهشت، ماه تربیت و معنویت است، افزود: مهمترین مصداق این مهم، روز بزرگداشت مقام معلم است.

ناصری با اشاره به اهمیت شغل معلمی و رسالت سنگین آنها در آموزش و تربیت کودکان عنوان کرد: کودکان ما ۱۸ سال زیر نظر این معلمان هستند بنابراین معلمان افرادی هستند که باید ساختار پیشرفت کشور و حفظ و حراست از انقلاب را با تربیت دانش آموزانی مدیر و مدبر رقم بزنند.

وی بیان کرد: دشمن در گذشته به ما خیانت بزرگی کرد و سبک آموزش ما را به سمت آموزش سطحی پیش برد و دانش آموزان اغلب به دنبال «بخوان، حفظ کن و نمره بگیر» بوده است بنابراین همه آموزش‌های ما سطحی بوده و این امر نیز هدفدار بوده است.

وی افزود: دشمن این اقدام را انجام داد تا کودک و نوجوان ما از تفکر و تعقل دور باشد تا رشد نکند و همواره دستش به سمت غرب دراز باشد در حالی که استعداد جوانان ما از جوانان بسیاری از کشورهای بسیار بالاتر است.

وی عنوان کرد: معلمانی که با دانش آموزان سر و کار دارند و تربیت آنها در دست معلمان است، باید به نحوه تربیت و رفتار خود فکر کنند و ببینند چگونه رفتار کنند که رشد بصیرتی، فکری، علمی و معنوی کودکان و نوجوانان به بهترین نحو انجام شود نه اینکه پس از این همه سال تحصیل، با همه این موارد بیگانه باشد.

ناصری با اشاره به اینکه اگر رفتار و پیشنهادات غرب برای آموزش را با توصیه های قرآن مقایسه کنیم، می بینیم که غربی‌ها سه اصل تفکر، تعقل و تفکر را از ما گرفته اند و در شرایطی که کشور ما چند صد سال حکومت علمی کرد و هنوز کتب دانشمندان بزرگ ما در دانشگاه های بزرگ دنیا تدریس می شود از صد سال پیش از پیشرفت ما جلوگیری شد.

وی با اشاره به اینکه آموزش‌های ارائه شده در مدارس از صد سال پیش، سطحی و فاقد قدرت تفکر و تعقل و تدین بوده است، افزود: اگر شخصیت و هویت خدایی فرزندان خود را رشد دهیم، پیشرفت، کمال و خلاقیت در آنها متبلور می شود.

امام جمعه یزد ادامه داد: سیستم «بخوان، حفظ کن، نمره بگیر» در مدارس ما نهادینه شده و نتیجه آن بیکاری پس از دوران فارغ التحصیلی است.

وی تصریح کرد: امروز نیروی اندیشمند، نوآور و متفکر کم داریم و این یکی از بزرگترین مشکلات کشور ماست زیرا کادرسازی و تربیت نیرو انجام نشده است.

ناصری اظهار داشت: اکنون شرایط تغییر کرده و دیگر این روش پاسخ نمی دهد بنابراین باید به سمت ایجاد تحول در سیستم آموزشی پیش برویم.

امام جمعه یزد یادآور شد: غربی‌ها طوری برنامه ریزی کرده بودند که همواره وابسته به آنها باشیم اما امام خمینی (ره) با انقلاب خود این شرایط را بهم زد اما هنوز تا پیشرفت‌های بزرگ فاصله داریم.

وی با بیان اینکه قرآن نیز توصیه کرده که زیر بار ظالمان نروید، افزود: خداوند به ما عقل و فکر و اندیشه و قابلیت رشد و شکوفایی عنایت کرده و باید از این نعمت استفاده کنیم.

ناصری خطاب به مدیران مدارس تصریح کرد: ما نسبت به جوانان و نوجوانان، در مقابل نسل آینده و پدران و مادران آنها مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم و درخواست می کنم که برای تحول در سیستم آموزشی فکر و اندیشه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه معلمی را شغل انبیا دانسته‌اند، اظهار داشت: معلم باید به واسطه عشق به خدا و خداشناسی نورانیت درونی پیدا کند و برای انسان‌ها و تربیت الهی آنها دغدغه داشته باشد و آنگاه است که می‌توان شغل او را شغل انبیا دانست.

خطیب جمعه یزد همچنین با گرامیدشت روز کارگر عنوان کرد: کارگران باید در علم پیشرفت کنند و این واقعا جفا به کارگران است که ۳۰ سال بدون ارتقاء در یک بخش کار می کنند و بعد از ۳۰ سال حتی وقتی یک دستگاه خراب شود، توانایی درست کردن آن را ندارند.

امام جمعه یزد تاکید کرد: تولید و پیشرفت باید در کنار یکدیگر باشند و اگر تولید بی کیفیت و بدون علم و تکنولوژی داشته باشیم، نمی توانیم حرف چندانی برای گفتن داشته باشیم.

ناصری در مورد خصوصی سازی نیز بیان کرد: این بخش مهم به نظر می رسد که جدی گرفته نشده و قبل از هر چیز نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تاکید کرد: در کنار فرهنگ سازی برای خصوصی سازی و خصوصی کردن فعالیت ها، باید کار برون سپاری و بخش های مختلف را به طور جدی انجام دهیم.

وی همچنین بر لزوم فرهنگ سازی برای تولیدکنندگان در زمینه قناعت به سود کم و قیمت گذاری عادلانه و منصفانه نیز تاکید کرد و گفت: اگر دولت نتواند این بخش را کنترل کند، نمی تواند برای تورم اقدام جدی انجام دهد.

لینک کوتاه : https://adineyazd.ir/?p=6514

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.